31-letnia księgowa z Tennessee pracuje 70 godzin tygodniowo, wieczorami i w weekendy, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Nie jest „dobrą samarytanką”, lecz jedną z 270 osób, które zdecydowały się na nieodpłatne przepracowanie około 360 godzin w Nissan Motor Manufacturing Corporation, pod kierunkiem japońskich menedżerów. Robi to z nadzieją na zatrudnienie przy taśmie produkcyjnej i otrzymanie wysokiej płacy.
Program „próbnego zatrudnienia” w Nissanie ma na celu zmniejszenie fluktuacji personelu, wyeliminowanie pracowników o niskiej motywacji oraz tych, którzy nie dadzą sobie rady ze skomplikowaną pracą w nowoczesnej fabryce samochodów. Inne firmy, jak GM-Toyota w Kalifornii (Joint venture), nowe fabryki Mazdy w Detroit i Chryslera w Sterling Heights, idą za przykładem Nissana. Tradycyjna metoda selekcji pracowników na stanowiska produkcyjne przy taśmie polegała na krótkiej rozmowie wstępnej, zapoznaniu się z wynikami badań lekarskich i referencjami poprzednich pracodawców. „Próbne zatrudnienie” ma dać obu stronom – przyszłemu pracodawcy i pracobiorcy – bardziej wyczerpującą informację o wzajemnych silnych i słabych stronach.
Dlaczego ludzie godzą się na nieodpłatną pracę? Niewątpliwie zasadniczą rolę odgrywa chęć zdobycia stałego zatrudnienia. Jednocześnie godząc się na to, akceptują ważny element filozofii wynagrodzeń firmy: płaca to nie wszystko, ważne są także inne korzyści. Istnieje pięć podstawowych typów szeroko rozumianych wynagrodzeń, a mianowicie wynagrodzenia:
– 1) materialne: płaca, premia, sprzęt, wyposażenie, diety
– 2) polityczne-, wpływ, władza, odpowiedzialność, kontrola, informacja, formułowanie celów, podział zasobów, kontakty z otoczeniem
– 3) techniczne: rozwiązywanie problemów, uczestnictwo w zespołach projektowych, pomiar efektów
– 4) spoleczno-psychologiczne: tożsamość społeczna i osobista, uznanie, zaufanie, status, informacja, atrakcyjny czas pracy, samodzielność
– 5) związane z możliwościami samorealizacji', umożliwienie kształcenia i rozwoju.
– Wynagrodzenia materialne dzielą się z kolei na:
– pieniężne-, płaca, premia, płatny urlop itd.
– niepieniężne: organizacja wypoczynku, posiłki dotowane przez firmę, organizowana przez nią opieka nad dziećmi itd.
– Wynagrodzenie nie jest zadośćuczynieniem za cierpienia związane z pracą,
Leave a reply