Uwagi sformułowane w tej części dotyczą nie tylko projektowania nowych struktur, ale także, a może nawet przede wszystkim, przeprojektowywania organizacji już istniejących. Znacznie rzadziej mamy bowiem w praktyce do czynienia z tworzeniem nowych struktur niż ze zmianą „starych” rozwiązań. Treścią procesu projektowania struktury organizacyjnej jest:
– 1) określenie elementów struktury i stworzenie hierarchii przez grupowanie stanowisk w komórki, a komórek w większe jednostki, oraz ustalenie łączących je więzi oznacza to także konieczność określenia wielkości poszczególnych części organizacji i rozpiętości kierowania
– 2) przydzielenie wszystkim stanowiskom i częściom organizacji celów i zadań (wymaga to uprzedniego sformułowania misji i celów ciągłych organizacji, wynikających z celów szczegółowych i zadań, a także konkretnych działań zdeterminowanych przez technologię)
– 3) rozmieszczenie uprawnień decyzyjnych i adekwatnej do nich odpowiedzialności
– 4) sformalizowanie procesów wykonawczych i zarządzania (procesów informacyjno-decyzyjnych).
Procesem projektowania (przeprojektowywania) nazywamy wszelkie zamierzone zmiany w ukształtowaniu wymienionych wyżej parametrów. Przypadek „Centroprojektu” przedstawiliśmy jako ciąg takich właśnie przekształceń struktury przedsiębiorstwa. Zmiany te miały różne przyczyny, zasięg i głębokość, a w rezultacie – wpływ na funkcjonowanie organizacji.
Leave a reply