Inną formą wynagrodzeń są dodatkowe wynagrodzenia materialne, związane na ogół z pełnieniem w przedsiębiorstwie odpowiedzialnej funkcji. Pracownik sprawujący funkcję kierowniczą może np. uzyskać prawo do korzystania z samochodu służbowego, a członek ścisłej dyrekcji – samochodu służbowego z kierowcą. Do dodatkowych wynagrodzeń materialnych zaliczamy także bezpłatne miejsce na parkingu, bezpłatne lub dotowane przez firmę posiłki w stołówce firmy, prawo do korzystania z usług przedsiębiorstwa lub nabywania jego produktów po kosztach własnych lub cenach bliskich kosztom własnym. Takie dodatki przysługują w wielu organizacjach także pracownikom szeregowym.
W celu zwiększenia funkcji motywacyjnej wynagrodzeń wprowadza się często, w przypadku prac o charakterze wymiernym i wynikach zależnych bezpośrednio od poszczególnych wykonawców, płacę akordową. Istotą akordu jest uzależnienie wysokości wynagrodzenia od ilości pracy wykonanej przez jednostkę lub grupę. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z akordem indywidualnym, w drugim – z akordem zespołowym.
Akordowy system płac motywuje do zwiększenia ilości wykonanej pracy, często kosztem jej jakości. Szczególnie dużego znaczenia nabierają w tej sytuacji działania kontrolne. Warunkiem wprowadzenia tego systemu i jego efektywności jest opracowanie ścisłych norm czasowych, czyli określenie czasów potrzebnych na wykonanie konkretnych zadań lub czynności. Opracowanie racjonalnych norm dla niektórych rodzajów prac jest bardzo trudne.
Leave a reply