Członkowie zarządu firmy Kloster Mili w Dalecarlia

Był rok 187Członkowie zarządu firmy Kloster Mili w Dalecarlia (Szwecja), którzy spotkali się na tradycyjnej, wieczornej kawie, pochłonięci byli jednym tematem – separatorem do mleka. Ten niemiecki wynalazek byl, w sytuacji rosnącego popytu miast na wyroby mleczarskie, bardzo ważny dla rolnictwa i mógł oznaczać przełom w przemyśle przetwórczym. Jeden z obecnych, młody i niezwykle utalentowany inżynier, potomek francuskiego rodu szlacheckiego, Gustaf de Laval, był jednocześnie zafascynowany nowym pomysłem i nastawiony krytycznie do konkretnego rozwiązania. Pochłonięty ideą, w ciągu jednej nocy stworzył projekt znacznie lepszego separatora. Wkrótce ze szkicem urządzenia pojechał do Sztokholmu w poszukiwaniu wspólnika. „Na starcie” dysponował 700 koronami szwedzkimi, mając długi sięgające kilkudziesięciu tysięcy koron. Mimo to, dzięki jego szczególnej operatywności, pod koniec roku wynalazek był gotowy do testowania.

W 1878 r. de Laval znalazł partnera skłonnego do zainwestowania w wynalazek. Był to jego kolega z czasów studenckich, Oscar Lamm Jr., prowadzący z powodzeniem firmę konsultingową. Lamm był przeciwieństwem swego kolegi. Był człowiekiem zrównoważonym, skrupulatnym i oszczędnym. De Laval wniósł do firmy wkład w postaci swojego wynalazku, Oscar Lamm – kapitał wysokości 4 tysiący koron. Po podpisaniu umowy Oscar Lamm powiedział do swego partnera: „Teraz, mój drogi Gustawie, ja wydaję decyzje, a ty masz się zająć urządzeniami, aby działały tak, jak należy”. Po licznych próbach zamówili kilka urządzeń u zewnętrznych dostawców. Separatory demonstrowano na wielu wystawach w Szwecji i za granicą. Spotkały się z dużym zainteresowaniem, zdobyły wiele nagród. Pojawiły się pierwsze zamówienia od szwedzkich klientów. Pod koniec 1879 r. popyt, a w ślad za nim sprzedaż, zaczęły znacznie rosnąć, co niezwykle uradowało obu borykających się z trudnościami finansowymi wspólników.


Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>