Warto zwrócić uwagę na istotne uwarunkowania decentralizacji, które można zaobserwować w podanym przykładzie. Decentralizacja może być efektywna tylko wtedy, gdy:
– kwalifikacje kierowników komórek oraz pracowników wykonawczych kształtują się na poziomie, umożliwiającym zwiększenie ich samodzielności i podejmowanie racjonalnych, z punktu widzenia organizacji, decyzji i działań
– istnieje spójny system planowania dla całej organizacji i jej części, system, w którym wykorzystuje się syntetyczne wskaźniki ekonomiczne
– sytuacja finansowa jednostki organizacyjnej, która określa jej możliwości rozwojowe i poziom wynagrodzeń pracowników, jest uzależniona od osiąganych wyników ekonomicznych.
Decentralizacja pozwala na lepsze przystosowanie się do lokalnych potrzeb w warunkach zmiennego i zróżnicowanego rynku. Gdy organizacja jest scentralizowana, istnieje duże ryzyko podejmowania błędnych decyzji i spowolnienia działań. Stopień centralizacji – decentralizacji organizacji jest też w pewnym sensie wyrazem opinii kierownictwa najwyższego szczebla o posiadanej kadrze. Decentralizacja jest wyrazem zaufania do umiejętności i chęci korzystnego dla organizacji działania kierowników niższego szczebla i pracowników wykonawczych. Centralizacja wynika z przekonania o braku tych cech u uczestników organizacji, co stwarza dodatkowy nacisk na nasilenie ich kontroli.
Leave a reply